Med konsesjon fra Datatilsynet har Senter for sjeldne diagnoser gjennomført og registrert spørreundersøkelser om livskvalitet og psykisk helse på våre kurs for pasienter og pårørende.
775 personer med en sjelden diagnose har deltatt i forskning så langt, og svart på spørsmål om livskvalitet og psykisk helse. Foto: Shutterstock
Deltakelse i spørreundersøkelsen er basert på skriftlig samtykke. De fleste skjemaene er generiske (diagnoseuavhengige), men noen diagnosespesifikke skjemaer er også tatt i bruk.
I 2022 ble dataene overført til ny registerløsning (Medinsight) ved Oslo universitetssykehus. Alle alders-grupper er representert.Registeret inneholder data på ca. 900 personer, fordelt på 300 barn/ungdommer og 300 voksne med en sjelden diagnose og 300 foreldre til barn med en sjelden diagnose.
Datainnsamlingen pågår fortløpende på alle kurs ved SSD.
Det planlegges skriving av 2 manuskripter i 2026, ett med søkelys på voksnes livskvalitet og det andre med søkelys på livskvalitet hos barn og deres foreldre.