Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
Behandling med rituksimab
Rituksimab (Mabthera®/Rixaton®) er et legemiddel som brukes ved immunmedierte lidelser som leddgikt og multippel sklerose (MS). Rituksimab er det medikamentet som brukes oftest mot MS i Norge i dag. Det regnes formelt som utprøvende behandling og alle som behandles mot MS med rituksimab skal registreres i Norsk MS-register. Rituksimab binder seg til en type hvite blodlegemer (B-lymfocytter), og gjør at disse cellene fjernes fra blodbanen. Dette medfører at den skadelige betennelsesaktiviteten dempes eller opphører. Vanligvis inntrer behandlingseffekten i løpet av 6-12 uker.
Behandling med rituksimab kan startes etter at du og legen din har funnet indikasjon. Du må ta blodprøver før behandlingen, blant annet for å undersøke om du har gjennomgått tuberkulose, hepatitt og HIV. Nevrologen din lager en behandlingsplan og sykepleier kaller deg inn til behandling. Mange får behandling hvert halvår i en periode, før man går over til årlig behandling eller behandlingen avsluttes.
Vaksiner
Vi anbefaler at du unngår vaksiner som inneholder levende smittestoff, som gulfebervaksine. Vanlig influensavaksine er ikke basert på levende smittestoff og vi anbefaler at du mottar influensavaksinen årlig i forkant av influensasesongen. Vi anbefaler pneumokokkvaksine hvert 6. år. Snakk med nevrologen din om eventuelt behov for andre vaksiner.
Du får best antistoffrespons ved å ta vaksine et par uker før oppstart med rituksimab, eller den siste måneden før neste rituksimab-kur. Vi anbefaler å unngå vaksinering samme dag som rituksimab-behandling for å unngå forvirring med tanke på eventuelle bivirkninger, men det er ikke noe medisinsk i veien for å motta vaksine samme dag som behandlingen.
Graviditet
Snakk med nevrologen din hvis du planlegger å bli gravid. Som hovedregel anbefaler vi ikke behandling i svangerskap, men det er ikke nødvendig med opphold etter siste rituksimab-infusjon før kvinner forsøker å bli gravide. Det er ikke vist noen skade på fosteret ved behandling med rituksimab rett før eller under svangerskap, men barnet kan bli født med litt lave B-celler dersom mor behandles med rituksimab i de siste to trimestrene. Vi anbefaler å vente to uker etter fødsel med ny oppstart med behandling etter fødsel. Det er ingen holdepunkter for at det er farlig å amme etter rituksimab-behandling. Det er heller ingen holdepunkter for at menn skal ta noen forholdsregler i forbindelse med befruktning.
Barn til deg som har fått rituksimab før svangerskapet eller rett i etterkant av svangerskapet kan følge vanlig barnevaksinasjonsprogram. Hvis du har blitt behandlet med rituksimab i siste del av svangerskapet, skal det gjøres individuelle vurderinger før vaksinering av barnet de første 6 måneder etter fødsel.
Forsiktighetsregler
Blodtrykksmedisiner
Hvis du bruker blodtrykksmedisiner, gjør din lege en vurdering om du skal unngå å ta disse de siste 12 timer før infusjon.
Hjertesvikt eller hjertesykdom
Rituksimab skal ikke brukes hvis du har alvorlig hjertesvikt eller annen alvorlig ukontrollert hjertesykdom. Gi beskjed til din lege hvis du har eller har hatt hjertesykdom som angina pectoris (brystsmerter), hjertesvikt eller om du har hatt pusteproblemer. Din lege vil gjøre en vurdering om du likevel kan få Rituksimab.
Tuberkolose, hepatitt B, C eller HIV-infeksjon
Hvis du har eller har hatt tuberkulose, hepatitt B, C eller HIV-infeksjon, kan den blusse opp igjen under rituksimab-behandling. Derfor kontrolleres dette før oppstart og du må si fra om du utsettes for smitte. Ved pågående eller mistenkt infeksjon må planlagt infusjon utsettes.
Kirurgi
Hvis du skal gjennomgå et planlagt kirurgisk inngrep, bør tidspunktet vurderes i forhold til rituksimab-kur. Dersom det er mulig, kan det være lurt å planlegge kirurgi i perioden rett før neste kur. Snakk med legen din om dette.
Før du kommer til behandling
Det er lurt å spise frokost på forhånd, og å ta med ekstra drikke, matpakke og noe å gjøre (bok, laptop med høretelefoner eller lignende).
Under
Rituksimab blir gitt intravenøst. Første dose er vanligvis 1000 mg og tar ca. 3-5 timer. Neste behandling er som regel en dose på 500 mg og tar ca. 1 - 2 timer. Hastigheten på kuren justeres vanligvis opp etterhvert.
Under behandlingen og de første timene etterpå er det vanlig med lett ubehag, som kløe/sårhet i halsen, feber og hodepine. For å redusere disse bivirkningene får du medisiner før behandlingen starter (antihistamin og paracetamol, og i noen tilfeller metylprednisolon). Du kan forebygge bivirkninger ved å spise frokost og ved å drikke varm eller kald drikke under infusjonen. Sjeldnere bivirkninger er blodtrykksendringer, hjertebank, kvalme, pustebesvær og skjelvinger. Vi kontrollerer blodtrykk og puls før oppstart og en sykepleier vil alltid være tilgjengelig for å se til deg.
De fleste får behandling på nevrologisk dagbehandling i et rom med flere pasienter. Du får en god stol å sitte i, og noe å drikke.
Etter
Etter den første behandlingen vil du være til observasjon i 30-60 minutter før du kan gå hjem. De fleste er i fin form neste dag og kan gjøre vanlige aktiviteter, men det kan være lurt å ta det litt rolig de første dagene etter infusjon. Du får sykemelding på behandlingsdager og for ytterligere dager ved behov.
Bivirkninger
Rituksimab kan gi økt risiko for infeksjoner (for eksempel urin- og luftveisinfeksjoner). Dette skyldes at rituksimab svekker beskyttelsen mot mikrober i minst 6 måneder etter hver kur. Kontakt fastlegenhvis du får feber eller andre tegn på infeksjon, som for eksempel:
vedvarende hoste
vond hals
uvanlig slapphet
nattesvette
svie ved vannlating som varer i mer enn tre dager.
I svært sjeldne tilfeller (hos ca 4 av 100 000) kan det forekomme alvorlige infeksjoner i hjernen. Ta derfor kontakt med lege dersom du/dine nærmeste opplever at du har symptomer/tegn som:
nedsatt hukommelse
vansker med å tenke/konsentrere deg
følelse av svakhet/mindre førlighet
synsendringer
Hvis den dempende effekten på immunsystemet blir for sterk, kan produksjonen av blant annet hvite blodlegemer og andre celler fra benmargen bli lavere enn vanlig. Det kan medføre sår i munnen, feber og økt risiko for infeksjoner (se over). Hvis du får feber og nedsatt allmenntilstand må du ta kontakt med lege. Blodprøvekontroller vil påvise om den dempende effekten på immunsystemet er for sterk.
Fordi legemidlet er utprøvd i begrenset omfang ved nevrologiske sykdommer, er bivirkninger ved lengre tids bruk ikke tilstrekkelig kartlagt. Det er til nå ikke sett økt risiko for kreftsykdom ved denne behandlingen, men det kan ikke utelukkes at langtidsbehandlingen med rituksimab kan påvirke utviklingen av kreftsykdommer.
Oppfølging
Du blir kalt inn til regelmessige radiologiske undersøkelser (MR av hjernen og eventuelt ryggmarg) for at vi skal kunne vurdere effekten av behandlingen. Den første undersøkelsen etter behandling er aktuell etter 3-6 måneder, deretter vanligvis årlig.
Du må ta blodprøver i forkant av hver rituksimab-kur. Du får en behandlingsplan tilpasset deg, men de fleste gjennomgår ny kur hver 6. måned de første ett til to årene, og deretter årlig en periode.
Du blir kalt inn til kontroll i løpet av de første 3-6 måneder etter oppstart av behandling og senere årlig eller ved behov.
Kollektivtrafikken til Rikshospitalet blir noe påvirket av arbeidene med nytt sykehusbygg. Trikkeholdeplassen ved Rikshospitalet er nå stengt, og det er for tiden buss for trikk fra John Colletts plass. For nærmere informasjon, se Trikkeholdeplassen ved Rikshospitalet stenges.
På Rikshospitalet er det gode muligheter for å parkere i parkeringshuset (hovedparkeringen) som ligger rundt 250 meters gange fra hovedinngangen – ned mot Esso-stasjonen.
Nytt adkomsttorg åpnet Rikshospitalet 1. oktober 2025. Følg skilting og se kartet over.
Ved eiendomsseksjonen
På nordsiden av Rikshospitalet, ved Eiendomsseksjonen, finnes korttidsparkeringsplasser og en billettautomat.
EasyPark-kode: 3006.
Foreldreparkering
Rikshospitalet har et begrenset antall parkeringsplasser til disposisjon for foreldre/foresatte eller ledsagere. De kan parkere uten avgift på ansattparkeringen (P1–P3), dersom barnet er under 18 år og er innlagt på sykehuset.
Vis bekreftelse på foreldreparkering i hovedresepsjonen. Bekreftelsen finner du i innkallingsbrevet.
Resepsjonen er betjent mellom kl. 07.00–21.00 mandag til fredag og 10.00–20.00 lørdag og søndag.
Resepsjonen fyller ut elektronisk parkeringstillatelse for perioden (periode a maks. 14 dager) pasienten er innlagt på sykehuset
Du trenger ikke parkeringstillatelse i frontruten. Ditt registreringsnummer blir elektronisk registrert, og du får en kvittering på sms dersom du legger igjen ditt mobiltelefonnummer.
Allerede betalt parkering refunderes ikke av sykehuset.
For barn som er til poliklinisk eller dagbehandling, må man selv legge ut for parkering og søke refusjon fra Pasientreiser.
Betalingsmuligheter
Sykehuset tilbyr parkering utendørs på alle behandlingsstedene. Du kan velge om du vil betale med kort, mynt eller EasyPark sin mobiltelefonløsning.
Sykehuset anbefaler at de som skal parkere utendørs benytter seg av etterskuddsvis betaling eller betaling med mobiltelefon. Det er fordi det ikke alltid er like lett å beregne hvor lang tid sykehusbesøket vil ta.
Etterskuddsvis betaling
Ved etterskuddsvis betaling bruker du et betalingskort (for eksempel VISA-kort) og reserverer et beløp på parkeringsautomaten. Dersom du ikke bruker opp hele parkeringstiden, blir det overskytende beløp refundert.
Slik gjør du:
Trekk betalingskortet i betalingsautomaten.
Reserver et beløp.
Tast inn kjøretøyets registreringsnummer. Det er ikke nødvendig med billett i frontruten.
Når du avslutter besøket, trekker du betalingskortet igjen (det samme som først benyttet) i betalingsautomaten (den samme betalingsautomat som først benyttet) og du blir logget ut.
Fordelen med denne ordningen er at du hverken betaler for mye parkeringsavgift eller risikerer at parkeringstiden løper ut på grunn av forsinkelser.
Parkeringstid kan kjøpes ved automaten eller ved bruk av EasyPark-app (EasyPark tar 15 prosent tillegg for bruk av deres app). EasyPark SMS tjeneste – transaksjonsavgift 3 prosent minimum 2 kr (se beskrivelse på automat).
Priser 2025
54 kr per time
340 kr per døgn
1119 kr per uke
88 kr per time, bygg 10 på Gaustad, maks. 2 timer
EasyPark-koder:
Rikshospitalet langtid, EasyPark-kode: 3012
Eiendom ved f-avsnittet, EasyPark-kode: 3006
Rikshospitalet korttid ved bygg 10 på Gaustad, EasyPark-kode: 3000
Dette er noen av aktivitetene som foregår på Rikshospitalet:
Natursti
Lekeplass
Ungdomsrom:
Ungdomsrommet ligger i 1.etasje på Barneklinikken (E2.1001).
Fritidsklubb:
Mandag og onsdag fra kl 17.00 til 19.00 for barn og ungdom i skolealder. Fritidsklubben foregår på ungdomsrommet. Søsken og pårørende er også hjertelig velkommen.
Arrangementer:
Arrangementer for barn og ungdom. Egne oppslag for aktuelle arrangementer henges opp på alle avdelinger.
Pasientbibliotek:
Biblioteket ligger i 1. etasje mellom hovedinngangen og Barneklinikken. Her kan man låne bøker, filmer og spillutstyr (spillkonsoller og spill).
Trimrom:
Under personalkantina i B-avsnittet ligger trimrommet.
Lekerom:
Alle de store barnepostene har egne flotte lekerom og førskolelærer som jobber på posten.
I Barneklinikkens vestibyle er det en lekekrok med klatrevegg og myke puter til å bygge med. Denne kan brukes av alle.
Musikkterapi:
Musikkstund ved musikkterapeutene OUS: Samspill og lek med instrumenter, tirsdager klokken 11.15–12.00 i 3. etasje, Barneklinikken.
Musikk i Vaktskiftet ved musikkterapeutene OUS: torsdager fra kl. 14.30 i Vestibylen 1. etasje, Barneklinikken.
Sykehusklovner:
Sykehuset har egne sykehusklovner mandag til torsdag hver uke.
Klovnene går rundt på huset og er innom faste barneposter. De kan også komme på besøk til deg hvis du vil det. Kanskje er du redd eller gruer deg veldig? Da kan kanskje sykehusklovnene gjøre at du føler deg litt bedre.
Vil du vite mer om klovnene, kan du be en av oss som jobber her om å ta kontakt med Barneprogrammet ved ragnhild.hals@rikshospitalet.no
Besøk og permisjon
Unngå besøk fra 08.00–15.30, da utredning og behandling foregår.
Besøkstider finner du på en tavle på sengeposten. Besøk utenom dette avtales med personalet.
Permisjoner avklares med behandlingsansvarlig lege.
Deichman OUS Rikshospitalet
Paseintiblioteket på Rikshospitalet ligger til venstre for hovedinngangen med en gang du kommer inn.
Deichman Etat, Oslo kommune har ansvaret for driften av Pasientbiblioteket på Rikshospitalet.
Hvem kan låne?
Pasientbiblioteket kan benyttes av pasienter (også dagpasienter), pårørende og ansatte ved Oslo universitetssykehus (OUS). Vi leverer bøkene på rommet til pasienter som selv ikke kan besøke biblioteket.
Hva kan du låne?
Bøker, lydbøker, tegneserier, tidsskrifter, film (DVD), musikk, CD- og DVD-spillere og spillmaskiner med tilhørende spill. I biblioteket er det også en PC med tilgang til internett, som pasienter og pårørende kan benytte seg av.
Ved Rikshospitalet er det mulig å kjøpe blomster og gaver i kiosken ved hovedinngangen.
Noen sengeposter tillater ikke blomster på rommene. Sjekk med den avdlingen du skal til, om de tillater blomster på rommet.
Dagligvarebutikk nær Rikshospitalet
Det ligger ikke dagligvarebutikker i umiddelbar tilknytning til sykehusområdet.
Nærmeste Kiwi finnes på John Colletts Plass, tre trikkestopp unna Rikshospitalet og Gaustad. Dette er det beste alternativet for besøkende som ikke har bil, eller som ikke ønsker å gå et stykke for å komme til butikken.
Ved Ullevål stadion, i gangavstand fra sykehuset, ligger det flere dagligvarebutikker – blant annet Kiwi og Coop. Her er det gode parkeringsmuligheter.
På Vinderen er det også gode handlemuligheter og cafeer. Elleve minutter gåavstand, eller du kan ta T-banen et stopp fra Gaustad (sju minutter). Forøvrig gode parkeringsmuligheter om du kjører (ut av bomringen).
Dette er et tilbud til foreldre med barn under 18 år som er innlagt på sykehuset. Avdelingen der pasienten ligger er ansvarlige for å bestille rom.
Foreldreovernattingshuset er et frittstående modulbygg som ligger i nordenden av RIkshospitalet, nedenfor Bygg 14 på Gaustad sykehus.
Frisørsaleongen på Rikshospitalet er for tiden stengt på grunn av byggearbeider.
Det vil ikke lenger være mulig å overnatte på Gaustad hotell for pasienter og pårørende. Oslo universitetssykehus vil sørge for alternativ overnatting.
Alternativ overnatting
Oslo universitetssykehus sørger for alternativ overnatting ved:
Du får tildelt overnatting basert på ønske og kapasitet på hotellene.
Transport til og fra
Resepsjonen på hotellet sørger for at du blir transportert til og fra Rikshospitalet.
Hvem kan bo på pasienthotellene?
Pasienthotell er et tilbud for pasienter og deres pårørende. Tilbudet er beregnet på pasienter som er selvhjulpne og som er til poliklinisk- og/eller dagbehandling. Tilbudet gjelder ikke for pasienter som er innskrevet ved sykehuset.
Ledsagere til pasienter og andre gjester kan også bo på hotellet, så fremt det er ledig kapasitet.
Det er også mulig å leie møtelokaler.
Pasientreiser
Du kan få dekket din pasientreise når du reiser til eller fra offentlig godkjent behandling.
Biblioteket har en PC med internettilgang som er tilgjengelig for pasienter/pårørende
Pasienter bør ha med oppdatert medisinliste ved innleggelse.
Ta med gode sko, behagelige klær, toalettmappe og
hjelpemidler
Det frarådes å anvende parfyme på sykehus. Sterke lukter medfører alvorlig ubehag hos mange og allergiske reaksjoner hos noen. Ikke bruk parfyme når du skal på sykehus, hverken som pasient eller besøkende.
Postkasse på Rikshospitalet
Postkasse finnes ved hovedinngangen, bygg B1.
Røyking på Rikshospitalet
Oslo universitetssykehus er et røykfritt sykehus.
Sykehusskolen på Rikshospitalet
Sykehusskolen på Rikshospitalet finner du på Barneklinikken E1.
Sykehusskolen har egne lærere og egne rom på sykehuset. Det kan være godt å komme ut av sykehusavdelingen og tenke på noe av det du vanligvis gjør. Hvis du ikke kan komme til skolerommet, kan du få undervisning på pasientrommet.
Sykehusskolen er annerledes enn skolen din hjemme. Her er det ikke klasser. På Rikshospitalet betyr det at barn og ungdom fra ulike klassetrinn i grunnskolen og videregående skole kan få undervisning i det samme rommet.
På sykehusskolen får du en egen kontaktlærer som har ansvaret for å følge deg opp. Hun/han tar kontakt med skolen din for å finne ut hva de andre jobber med, og hva som kan være gode læringsmål for deg mens du er pasient.
Åpningstider
Mandag: 09.30–12.30.
Tirsdag til torsdag: 09.30–12.30 og 13.30–15.30.
Fredag: 09.30–12.30 og 13.30–15.00.
Skolen holder åpent høst- og vinterferie.
Tolketjenester ved Oslo universitetssykehus
Sykehuset ordner med kvalifisert tolk til pasienter som ikke snakker norsk. Tolketjenester er gratis for pasienter. Pårørende skal ikke tolke på sykehuset.
Kirkeni glassgaten er alltid åpen. Her kan du sitte i stillhet. Du kan også tenne lys,be eller skrive ned det du har på hjertet hvis du vil at vi skal be for deg eller andre.
Kirken er i avdeling C2, rom 1034.
Kapell på Rikshospitalet
Kapelletbenyttes til båreandakter, begravelser og syninger av døde. Rommet er tilrettelagt for bruk av alle tros-og livssyn.
Vi ber om at pasientene i størst mulig utstrekning ikke tar med seg verdisaker ved planlagt innleggelse.
Mindre verdisaker som lommebok, kontanter, smykker og nøkler kan sykehuset oppbevare i en verdipose i et spesialsikret rom. Verdisakene leveres inn ved innleggelse og utleveres ved utskrivning.
Større ting må oppbevares på post eller overleveres pårørende.
Ta kontakt med posten du skal innlegges for mer informasjon.