Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Ny narkolepsi-medisin innføres i Norge

Legemidlet Solriamfetol (Sunosi) gir bedre våkenhet og reduksjon av uttalt søvnighet på dagtid hos voksne pasienter med narkolepsi. Fra 1. oktober innføres Sunosi til bruk i spesialisthelsetjenesten.

Marit Skram
Publisert 02.09.2025
verktøkasse

Illustrasjon: Shutterstock

Med Sunosi får legene et nytt verktøy i verktøykassa for behandling av narkolepsi, sier overlege og somnolog ved NevSom, Ragnhild Berling Grande.

Legemidlet Solriamfetol (Sunosi) gir bedre våkenhet og reduksjon av uttalt søvnighet på dagtid hos voksne pasienter med narkolepsi. Fra 1. oktober 2025 blir legemidlet innført til bruk i spesialisthelsetjenesten i Norge. Det vil si at medikamentet blir gitt på en såkalt H-resept, som kun kan forskrives av en spesialist på fagfeltet som jobber i spesialisthelsetjenesten.

Sunosi inneholder virkestoffet solriamfetol som har en «våkenstimulerende» effekt. Det øker mengden av de naturlige substansene dopamin og noradrenalin i hjernen. Det bidrar til at man holder seg våken og føler seg mindre søvnig (Felleskatalogen, pasientutgave).

Beslutningsforum i Nye Metoder vedtok i 25. august i år at Sunosi nå innføres til bruk i spesialisthelsetjenesten for voksne personer med narkolepsi (med eller uten katapleksi). Behandlingen blir tilgjengelig fra 1. oktober 2025. Følgende vilkår gjelder: Solriamfetol (Sunosi) kan benyttes dersom behandling med modafinil ikke har hatt tilstrekkelig effekt.

 - Med Sunosi får legene et nytt verktøy i verktøykassa for behandling av narkolepsi. Noen av fordelene med Sunosi er at det tas kun en gang daglig, alltid om morgenen og det kan tas med eller uten mat. Det går også godt sammen med p-piller. Dette kan gjøre det litt enklere for pasientene, sier overlege og somnolog (søvnekspert) Ragnhild Berling Grande ved NevSom.

Om nye metoder og beslutningsforum

Nye metoder er et verktøy og system for prioritering i spesialisthelsetjenesten - det vil si offentlige sykehus - slik at helsekronene blir fordelt mest mulig rettferdig og at befolkningen i Norge får lik tilgang til behandling. Beslutningsforum er en del av dette systemet, og bestemmer hvilke nye behandlingsmetoder og legemidler spesialisthelsetjenesten (altså sykehusene) i Norge kan bruke og hvilke som ikke lenger skal brukes. Du kan lese om hele systemet her​.​

 

Til NevSoms forside