Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
Veien videre for deg med nytt organ

Transplantasjonskirurgisk sengepost Rikshospitalet

Transplantasjonskirurgisk sengepost har nasjonal funksjon for transplantasjon av nyre-, lever- og bukspyttkjertel, samt øycelletransplantasjon. I tillegg til transplantasjoner utføres det også ulike typer buk- og karkirurgi her. Noen av disse operasjonene gjøres som forberedelse til transplantasjon. 

Transplantasjoner utføres både med levende og avdøde givere. Levende givere av nyre blir også fulgt opp på sengeposten. 

Transplantasjon med avdød giver skjer hele døgnet, og kan føre til at planlagte operasjoner noen ganger må utsettes. 

Sengeposten har 27 sengeplasser, hvor fire av disse plassene er i en intermediærstue. På intermediærstuen overvåkes pasienter som har gjennomgått nyre- og/eller bukspyttkjerteltransplantasjon det første døgnet. 

Det er omtrent 50 sykepleiere som er ansatt i sengeposten. Sykepleietjenesten er delt inn i tre vaktskift:

  • Dagvakt starter kl. 07.30
  • Kveldsvakt starter kl. 14.30
  • Nattevakt starter kl. 22.00

Det er en teamleder for sykepleierne på hvert skift, som sørger for kontinuitet, oppfølging og samhandling. 

Det er to transplantasjonskirurger på vakt hvert døgn som i samarbeid har hovedansvaret for sengeposten, som går visitt og følger opp inneliggende pasienter. I alt er det 15 transplantasjonskirurger som arbeider ved sengeposten. 

Pasientene får vanligvis legevisitt mellom kl.10 -12 alle dager. Teamleder for sykepleierne er med på visitten. Gi oss beskjed om du ønsker å ha med pårørende eller andre når du får visitt.   

På grunn av taushetsplikten kan det hende du blir bedt om å gå ut av rommet når medpasient har legevisitt, hvis du er i form til det.  

Ta med deg toalettsaker, tøfler og lette klær. Det er fint om du kan ta med deg en oppdatert medisinliste og medisiner for noen dager. Bruker du spesielle medisiner det er vanskelig å få tak i, er det fint om du kan ta med nok av disse til at det holder i en uke.

Hvis du bruker medisinsk utstyr som for eksempel insulinpumpe, blodsukkersensor, høreapparat eller cpap, ta med dette, tilhørende utstyr og ladere.

Dagen du kommer tar du blodprøver, eventuelle rutinemessige undersøkelser, og har innkomstsamtale med kirurg og sykepleier. 

I innkallingsbrevet har du fått informasjonen du trenger før innleggelsen. Utfyllende informasjon får du av lege og sykepleier når du ankommer, men mye kan også finnes på internettsidene til Oslo Universitetssykehus.  

Det er vanlig at vi ikke alltid får tidspunkt til undersøkelsene som bestilles, så det er fint å gi beskjed hvis du forlater avdelingen. 

Vi har buffetkjøkken hvor du kan hente maten din selv. En matvert arbeider der på dagtid og deler av kvelden. Hvis du ikke kan hente mat selv, bringer vi den til deg på rommet. Gi beskjed hvis du trenger spesialmat. Vi må bestille spesialmat før kl. 09 samme dag. Ukemenyer henger på tavlen utenfor kjøkkenet. 

Pårørende som ønsker noe fra kjøkkenet, kan vippse for det de tar. Det henger en lapp med QR- kode på kjøkkenveggen. 

Undervisning om livet som transplantert inngår i behandlingen etter transplantasjonen, og foregår vanligvis på dagtid med en sykepleier. Når du er i form til det, får du utdelt Veien Videre som er en informasjonsperm med alt du trenger å vite som transplantert. Hvis du trykker på denne lenken, vil du bli sendt direkte til nettversjonen av Veien Videre. 

Landsforeningen for nyresyke og transplanterte (LNT) kommer til sengeposten en gang i uken og tilbyr samtaler med pasientene som likepersoner.

Vi har ingen fast besøkstid. Pårørende er hjertelig velkomne hos oss, men det passer best at du kommer mellom kl.10- 20. Vi ber deg vise hensyn dersom det ligger flere pasienter på rommet. Hvis du får mange på besøk ønsker vi at du avtaler dette med oss på forhånd.  

Pårørende som kommer på besøk må være friske for å unngå å smitte inneliggende pasienter. Ring gjerne sengeposten hvis du er usikker. Blomster er dessverre ikke tillatt på avdelingen på grunn av hygieniske årsaker. 

Nyre- og/eller bukspyttkjerteltransplanterte pasienter som bor utenfor Oslo og er i form til det, blir utskrevet til MediInn pasienthotell i Oslo sentrum, og følges på poliklinikken etter utskrivelse.

Levertransplanterte pasienter overflyttes til Nyre- og gastromedisinsk sengepost før utskrivelse. 

Øvrige pasientgrupper overflyttes enten til eget lokalsykehus, eller hjem.

Kontakt

Resepsjon sengepost

Døgnåpent

Postadresse

Oslo Universitetssykehus HF

Sengepost Transplantasjon

Postboks 4950 Nydalen

0424 Oslo

Slik finner du fram

Oppmøtested

Avsnitt C34. etasje. For å komme til sengeposten går du inn oppgang D3 og tar heis eller trapp til fjerde etasje, deretter over broen. Der vil du se et skilt hvor det står Transplantasjonskirurgi. Henvend deg i skranken.

Åpningstider

  • I dag DØGNÅPEN

En dag på vakt i livreddende tjeneste

Klokken er 07 en helt vanlig torsdag morgen på Transplantasjonskirurgisk sengepost, OUS Rikshospitalet. Nattevaktene er snart i ferd med å fullføre runden hvor de har sett til alle pasientene, tatt målinger og regnet på væskebalansen – alt for å overvåke at pasientene har det bra og organet de har fått har de beste forutsetninger.
En dag på vakt i livreddende tjeneste
Leger som utfører et eksperiment