Ny nasjonal kompetansetjeneste for barn og unge med høy vekt legges til OUS
Det nytter å stå sammen. Etter en effektiv, målrettet og sterk felles innsats fra både fagmiljøer og brukerorganisasjoner, har Helse- og omsorgsdepartementet har godkjent en nasjonal kompetansetjeneste for barn og unge (0–18 år) som lever med høy vekt. Målet er økt kunnskap og et bedre helsetilbud uansett hvor du bor.

Foto: World Obesity
Legges til Oslo universitetssykehus
Med støtte fra alle helseregioner og en rekke sentrale fag- og brukerorganisasjoner, sendte Oslo universitetssykehus HF søknad om å etablere en ny nasjonal kompetansetjeneste for barn og unge som lever med høy vekt. Søknaden er nå godkjent av Helse- og omsorgsdepartementet. Tjenesten legges til Oslo universitetssykehus HF, etableres 1. januar 2027 og er planlagt å vare frem til 31. desember 2036.
«Denne nasjonale kompetansetjenesten vil gi et etterlengtet og helt nødvendig løft i helsetilbudet til barn og unge som lever med høy vekt. Og vi er veldig glad for å få satse på denne gruppen med barn og ungdom», sier Ellen Ruud klinikkleder ved Barne- og ungdomsklinikken ved Oslo Universitetssykehus.
Et felles verktøy for å styrke tilbudet
Forskere og klinikere både i primær- og spesialisthelsetjenesten har sammen med Ungdomsrådet ved OUS og brukerorganisasjonene Landsforening for overvektige, Rådgivning om spiseforstyrrelser og Spiseforstyrrelsesforeningen over lang tid pekt på de samme systemutfordringene: Hjelpen til barn og unge med høy vekt har variert i kvalitet, og det har manglet en felles nasjonal struktur for opplæring, undervisning og veiledning.
I en travel arbeidshverdag opplever mange helsepersonell at det er utfordrende å møte denne pasientgruppen, nettopp fordi de komplekse, biopsykososiale prosessene krever høyt spesialisert kunnskap. Det er et felles ønske om å styrke kompetansen innen blant annet:
- Tidlig forebygging og tidlige intervensjoner
- Medikamentell behandling og samhandling mellom omsorgsnivåene
- Spiseforstyrrelser hos unge som lever med høy vekt
Kunnskapen skal ut til hele landet
Kompetansetjenesten skal fungere som en nasjonal motor for kunnskapsdeling og faglig støtte til helsepersonell som møter disse familiene. Ved å løfte og spre oppdatert kunnskap til hele landet, skal tjenesten bidra til å øke kvaliteten på helsetjenesten og jevne ut de geografiske forskjellene. Målet er at uansett hvor i Norge en familie bor, skal de møte helsepersonell som er trygge og godt rustet til å hjelpe. Tjenesten skal også drive aktiv formidling rettet direkte mot ungdommene selv, familiene og samfunnet for øvrig.
– Dette er en merkedag for barn, unge og familier som lever med høy vekt. Denne gruppen har over lang tid vært misforstått i helsevesenet, og at vi nå får på plass en nasjonal struktur er et historisk og etterlengtet løft. En nasjonal kompetansetjeneste vil tette dagens kompetansegap, fjerne usikkerhet hos helsepersonell, og sikre et mer likeverdig og kunnskapsbasert tilbud over hele landet. Vi i “Landsforening for overvektige” ser frem til et tett samarbeid for å løfte dette viktige arbeidet videre, sier Mari-Mette Graff, leder i Landsforening for overvektige.