OUS Innsikt
Nyfødtintensiv med oppgradering av overvåkningsutstyret
Nyfødtintensiv på Oslo universitetssykehus (OUS) har spesialkompetanse på de aller minste og ekstremt premature barna som trenger spesial høyintensiv behandling.

Foto: Shutterstock
I Mai 2025 fikk Nyfødtintensiv avdeling på Rikshospitalet en oppgradering av overvåkningsutstyret.
Dette er et stort løft for pasientsikkerheten til våre aller minste pasienter, som for eksempel kan være veldig premature barn eller barn med hjertefeil. Utstyret overvåker blant annet temperaturen, pulsen og oksygenmetningen deres.
Nasjonal tjeneste for hele landet
Nyfødtintensiv på OUS følger opp alle barn med medfødt hjertesykdommer i tillegg til en nasjonalt støttet enhet for de aller sykeste og de aller minste barna.
Seksjonen på Rikshospitalet har totalt 20 sengeplasser. Ved om lag 60 prosent av sengene på Rikshospitalet gis det intensivbehandling.
Ullevål sykehus har 27 sengeplasser hvor det gis intensivbehandling i om lag 40 prosent av sengene. Barna i de øvrige sengene er mer stabile og der er fokus vekst og stabilitet frem til utskriving.
Totalt har Nyfødt intensiv årlig omkring 1500 innleggelser.