Tilskudd av fiskeolje med Ketolinsyre og risikofaktorer for hjerneinfarkt ved aterosklerose i halspulsårer
Vi ønsker å undersøke hvordan inntak av en fiskeolje rik på fettsyren ketolinsyre (C22:1n-11) kan påvirke risikomarkører for aterosklerose i blod og stabilitet av plakk i halspulsårer på ultralyd og PET/CT.
Om studien
Aterosklerose som gir plakkdannelse (åreforkalkning) og stenosering (forsnevring/redusert åpning) i halskar (arteria carotis interna) er forbundet med økt risiko for hjerneinfarkt. Denne risikoen er betydelig til tross for optimal behandling av kjente risikofaktorer for hjerneinfarkt.
Det er fra tidligere dokumentert at inntak av fisk reduserer risiko for hjerte- og karsykdom. En har også sett at inntak av fiskeolje med høyt innhold av omega-3 kan gi en tilsvarende effekt.
Hensikten med denne studien er å undersøke om inntak av kosttilskudd (fiskeolje) med ketolinsyre, med resulterende høye nivå av omega-3, har anti-inflammatorisk effekt med reduserte nivå av inflammasjonsmarkører i blod og stabilisering av aterosklerotiske plakk i halskar. Vi ønsker derfor å undersøke pasienter med stenoserende aterosklerose (plakk) i halspulsårene før og etter inntak av ketolinsyre for å vurdere om de får mer fordelaktig anti-inflammatorisk biokjemisk profil i blod, stabilisering av plakk bedømt ved ultralyd (ekkogenisitet) og redusert inflammasjon i plakk på PET/ CT. Dette er en pilotstudie med kun 8 deltakere i første omgang.
Informasjon om deltakelse
Studien er åpen for rekruttering fra 01.05.2025
Hvem kan delta?
Pasienter som blir vurdert på nevrologisk poliklinikk, Oslo universitetssykehus med plakk i halskar blir forespurt om deltakelse i studien. Kravet til inklusjon er informert, skriftlig samtykke
Hva innebærer studien?
Det planlegges 3 besøk i forbindelse med studien.
- Besøk 1: skriftlig informert samtykke, blodprøver, UL, PET CT, utlevering av kosttilskudd. En tar kosttilskudd (6 kapsler hver morgen i 7 uker).
- Besøk 2: blodprøver, UL, PET/CT
- Besøk 3: avsluttende kontroll med informasjon om egne prøvesvar
Undersøkelsene gjentas etter 12 uker og deltakere kalles inn til avsluttende kontroll innen 6 måneder etter avsluttet studie. Dersom undersøkelsene avdekker sykdom, vil pasienten bli kontaktet og aktuelle tiltak/behandling igangsatt.
Vær oppmerksom
Fordelen med å delta in studien er at du kan få tilbakemeldinger på informasjon om blodprøvesvar og undersøkelse med ultralyd og PET/CT. Dersom vi avdekker noe som krever medisinsk oppfølging eller videre oppfølging, informerer vi pasienten om det. Vi vil også sende kopi av blodprøvesvar til fastlegen dersom vi avdekker unormale verdier.
Mulige ulemper med studien:
- Blodprøver: prøvene innebærer et nålestikk med risiko for infeksjon.
- Ultralydundersøkelse har halspulsårer: undersøkelsen tar ca 20 minutter hvor det påføres kald gele på hals og halspulsårene vurderes med ultralyd. Det er lite ubehag og ingen risiko ved denne undersøkelsen.
- FDG PET/CT eller PET/CT DOTATOC: Før undersøkelsen må du faste i 6 timer før det injiseres et radioaktivt stoff inn i blodåren din. Dette innebærer at kroppen utsettes for radioaktiv belastning på linje med om du skulle tatt CT bilde av brystkassen. Selve undersøkelsen tar ca 45 minutter og krever at du ligger stille. Skulle dette medføre for mye ubehag kan du når som helst avbryte undersøkelsen.
Kontaktinformasjon
Prosjektleder:
Karolina Skagen
E-post: kskagen@ous-hf.no
Prosjektmedarbeider:
Lise Elveseter
E-post: liseel@ous-hf.no
Telefon (nevrologisk poliklinikk):23073580