Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Utlysning av prosjektmidler for 2026 fra ADHD Forskningsnettverket

Nettverket blir administrert av de fire regionale kompetansetjenestene / fagmiljøene. RKT Helse Sør-Øst koordinerer søknader og fordeling av midlene med en faglig komite som vurderer og innstiller til fordeling av forskningsmidlene på vegne av de fire regionale kompetansetjenestene/fagmiljøene.

Publisert 02.03.2026
En mann og en kvinne som ser på en bærbar PC

Forskningsnettverket skal utvikle og kvalitetssikre vitenskapelig og klinisk tverrfaglig kunnskap og kompetanse på ADHD som skal være tilgjengelig gjennom undervisning, forskningsformidling, fagutvikling og informasjonsvirksomhet. Styrking av forskningsinnsatsen på ADHD er en av hjørnesteinene i forskningsnettverkets virksomhet.

For 2026 kan det søkes om støtte til enkeltprosjekt innen forskning på inntil kr. 400.000. Det kan søkes om midler til å dekke faktiske kostnader som er nødvendige for å gjennomføre selve forskningsprosjektet, og indirekte kostnader/overhead er ikke inkludert. Prosjektet må kunne defineres inn under formålet til ADHD forskningsnettverket som er å bidra til kunnskapsutvikling, kompetanseheving og styrking av tiltak som fremmer behandling og oppfølging av personer med ADHD (St.prp. nr 1 i 2006/7). Det er mulig å søke om midler til prosjekter som undersøker ADHD hos personer med andre utviklingsforstyrrelser. Brukermedvirkning vektlegges.

Søknaden skal inneholde følgende opplysninger: 

  • Prosjektbeskrivelse på mellom 5-10 sider
  • Kort sammendrag av prosjektbeskrivelse
  • Faglig kompetanse i styringen av prosjektet
  • Målsetting og forventede resultater
  • Brukermedvirkning
  • Gjennomførbarhet og tidsplan
  • Budsjett og finansieringsplan 
  • CV

Søknad om støtte med relevante vedlegg sendes via lenke til UiO nettskjema:

LENKE 2026 : https://nettskjema.no/a/598437 - Søknadsfrist: 10.05.26

Kontaktperson:
Bodil Sjømæling
sjob@ous-hf.no
902 57 258

Tildeling av midler kunngjøres i uke 26.