Ny studie
Gruppeterapi som styrker følelsesmestring ved bipolar lidelse
En ny norsk studie viser at det er mulig å trene på å håndtere følelser på en mer fleksibel og trygg måte – og at dette kan gi bedre livskvalitet for personer med bipolar lidelse.

Ved Oslo universitetssykehus har ni unge voksne med nydiagnostisert bipolar lidelse deltatt i et nytt gruppetilbud kalt Unified Protocol (UP). Dette er en psykologisk behandling som fokuserer på det mange med psykiske helseutfordringer strever med: følelsesmessige reaksjoner som kan være intense, uforutsigbare og vanskelige å kontrollere. I stedet for å jobbe direkte med diagnosen, handler terapien om å lære seg nye måter å møte og forstå egne følelser – både i roligere og mer utfordrende faser.

Gjennom 12 ukentlige gruppesamlinger fikk deltakerne blant annet opplæring i:
- Mindfulness og ikke-dømmende oppmerksomhet
- Kognitiv fleksibilitet – å se tanker fra flere vinkler
- Eksponering – å møte det man vanligvis unngår
Deltakerne rapporterte økt trygghet i møte med følelser, bedre sosial fungering og høyere livskvalitet. Flere opplevde at det å være i gruppe med andre med bipolar lidelse bidro til fellesskap, normalisering og nyttige samtaler. Én sa det slik:
“Det var utrolig godt å kjenne at jeg ikke var alene.”
Studien viste ingen frafall – alle fullførte behandlingen – og de fleste sa at de gjerne ville anbefalt den til andre.
Forskernes konklusjon? Gruppeterapi med fokus på følelser er både gjennomførbart, meningsfullt og trygt tidlig i sykdomsforløpet. Nå håper forskerne på å videreutvikle tilbudet, med mer tid til hver økt, og et større fokus på depressive symptomer.
Dette er gode nyheter for deg som lever med bipolar lidelse: Forskningen peker nå mot behandling som styrker din evne til å leve med og forstå følelsene dine – ikke bare kontrollere dem.
Les mer om studien her: Frontiers in Psychiatry