Stor interesse på ESC for de nye europeiske retningslinjene
Under ESC i Madrid denne helgen var det stor interesse for lanseringen av de nye europeiske retningslinjene for hjertesykdom og graviditet. ProCardio og kardiologisk avdeling ved OUS var sterkt representert i arbeidet med de nye retningslinjene. Både Professor Kristina Haugaa (leder), Dr. Nina Eide Hasselberg (koordinator) og Dr. Mette Estensen har deltatt i arbeidsgruppen. Dagens Medisin intervjuet både Kristina og Nina etter lanseringen i Madrid.

Foto: Michael Chr. A. Simonsen, Dagens medisin
De nye europeiske retningslinjene fremhever viktigheten av tidlig diagnose og tverrfaglig samarbeid for å håndtere risikofaktorer og komplikasjoner for gravide med hjertesykdom.
Erfaringer fra Rikshospitalet viser at et godt samarbeid mellom kardiologer, fødeleger og annet helsepersonell er avgjørende for å gi tilpasset behandling. Det pekes på at en helhetlig tilnærming kan føre til bedre utfall for både mor og barn, og at økt bevissthet om hjertehelse i svangerskapet er nødvendig for å forbedre omsorgen.
Les intervju med Kristina Haugaa i Dagens Medisin (OUS-lege ledet arbeid med ESC-retningslinje)

Foto: Michael Chr. A. Simonsen, Dagens medisin
De nye retningslinjene kan leses i sin helhet i European Heart Journal (engelsk)