Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Behandling av barn og ungdommer med akutt myelogen leukemi

Behandlingsprotokoll for barn og ungdom (0-18 år) med akutt myelogen leukemi. Del av protokollen er 2 randomiserte studier, hvor 2 ulike cellegiftkurer blir testet mot hverandre, både i første (randomisering 1) og andre (randomisering 2) induksjonsbehandling.

Stengt for rekruttering

Om studien

Behandlingsprotokollen er en multisenterstudie hvor de nordiske og baltiske land deltar, i tillegg til Holland, Belgia, Hong Kong, Israel, Spania og Portugal (NOPHO-DBH-SHIP konsortium). Prototokollen er for behandling av barn og ungdom 0-18 år med akutt myelogen leukemi (AML), en sjelden leukemiform hos barn.

Vitenskapelig tittel

NOPHO-DBH AML 2012

Informasjon om deltakelse

Rekrutteringen er avsluttet

Hvem kan delta?

Rekruttering er avsluttet.

For at du skal bli vurdert som deltaker i en klinisk studie, må vanligvis din behandlende lege sende en forespørsel til det sykehuset som er ansvarlig for studien. Du må også passe inn i de kriteriene som forskerne har satt for å velge ut pasienter til sine studier.

Hva innebærer studien?

Protokollen bygger på tidligere nordiske (NOPHO-) protokoller, som har blitt forandret og forbedret helt fra 1984. I hver av disse protokollene var det innebygde forskningsspørsmål, som har jevnet veien til bedre og bedre behandlingsresultater. AML 2012 protokollen har 2 forskningsspørsmål, som går på hvilke medikamentkombinasjoner som er best i de første 2 cellegiftkurer av totalt 5 kurer.

I tillegg undersøkes om liposomalt daunorubicin er mindre hjertetoksisk og like effektiv enn vanlig daunorubicin. I første induksjonskur testes liposomalt daunorubicin/etoposid/cytarabin mot mitoksantron/etoposid/cytarabin (DxEC vs MEC). I andre induksjonskur testes fludarabin/cytarabin/liposomalt daunorubicin versus cytarabin/liposomalt daunorubicin/etoposid (FLADx vs. ADxE). Pasienter med god respons etter de første 2 kurene fortsetter som «standard risk med 3 cellegiftkurer til, mens pasienter med utilfredsstillende respons eller med en spesiell molekylærgenetisk aberrasjon (høy-risk) får en 3. kur og får deretter en allogen stamcelletransplantasjon. Behandlingsresponsen følges nøye med flowcytometrisk MRD analyse (MRD=minimal residual disease).

Hvor gjennomføres studien?

  • Helse Bergen
  • Oslo universitetssykehus
  • St. Olavs hospital
  • Universitetssykehuset Nord-Norge