Kirurgen går til siden for lillehjernen og inn på hjernestammen hvor facialisnerven og trigeminusnerven kommer ut fra hjernestammen. Blodårene som forårsaker nerveirritasjonen løsnes fra nerven og flyttes bort fra denne ved at blodåren(e) legges i et annet forløp. Tilslutt legges en isolasjon (Teflon) mellom nerven og blodåren for å holde blodåren borte fra nerven.
Pasienten vekkes på operasjonsstuen og observeres noen timer på overvåkningen før han/hun kommer tilbake til sengeposten for videre overvåkning.
Hvordan kan jeg forberede meg
På ordinær måte faster pasienten fra midnatt før operasjonsdagen.
Normal aktivitet før innleggelse i sykehuset.
Pasienten må huske å informere om andre sykdommer så som hjertesykdom, lungesykdom, blødningssydom, allergi etc.
Gjør det vondt
Etter operasjon kan pasienten ha hodesmerter og noe kvalme som hos de fleste gir seg etter 2-3 dager. De fleste pasienter har lite plager etter operasjon.
Hvor lenge varer behandlingen
Selve operasjonen varer typisk halvannen til to timer, men pasienten er gjerne på operasjonsstuen over tre timer.
Hva skjer etterpå
Pasienten kan sitte i seng operasjonsdagen på ettermiddagen, og gå opp fra sengen første dag. Etter operasjonen blir pasienten i avdelingen 2-3 dager og reiser deretter til lokalsykehus (nevrologisk avdeling). For pasienter i arbeid er det sykemelding en måned.
Hjemme igjen
De første ukene 3-4 ukene bør pasienten ta det med ro og unngå belastende fysisk aktivitet. I denne tiden kan daglige aktiviteter gjøres og pasienten kan gå turer, men bør ta det med ro hvis han/hun føler seg sliten. Årsaken er at pasienten kan få problemer som hodepine og bli sliten hvis aktiviteten overdrives.
Bivirkninger og komplikasjoner
Operasjonen er potensielt risikofull ved at den kan gi skade dersom det oppstår skade på hjernenerver, hjernestamme, eller det oppstår blødning eller infeksjon. Vi har imidlertid stor erfaring med operasjonen og risiko for alvorlige komplikasjoner er liten.
Eldre pasienter kan etter operasjonen oppleve plager med svimmelhet, noen få får påvirket hørsel på samme siden som operasjonen.
Forholdsregler man må ta
Bandasjen over operasjonssåret bør ikke fjernes før stingene tas, men den kan skiftes om den skulle være gjennomtrukket av blod.
Oppfølging
Ofte tas pasienten inn til en poliklinisk kontroll etter tre måneder, men det avtales individuelt. Oppfølging skjer ved henvisende sykehus/lege.
Kontaktpersoner
Nevrokirugisk avdeling
Godkjent av:
Per Kristian Eide, Nevrokirurgisk avdeling, 25.2.2011