Hvordan kan jeg forberede meg
Dersom smerter i skulderen tillater det, kan pasienten ha utbytte av trening for skulderbue og arm hos fysioterapeut eller i basseng før operasjonen.
3- 4 uker etter operasjonen vil opptreningen fortsette hos fysioterapeut på hjemstedet. Det er derfor praktisk å ha kontaktet fysioterapeut på hjemstedet før dette oppholdet på sykehuset.
Hvordan foregår behandlingen
Umiddelbart etter operasjonen bandasjeres armen inntil kroppen. Første dag etter operasjonen tilpasser fysioterapeuten en slynge hvor underarmen hviler mens den holdes foran og inntil kroppen. Denne slyngen brukes dag og natt de første 3 - 4 ukene. Dette gjøres for å gi nødvendig ro for beininnvekst rundt protesen og tilheling av muskulatur og leddkapsel.
Fysioterapeuten hjelper til med å finne gode hvilestillinger for armen. Pasienten lærer hvordan bevegelighet i hånd og albue må vedlikeholdes og får veiledning til å ta slyngen av og på.
Gjør det vondt
De første dagene etter operasjonen forkommer det normalt en del smerter. Det gis smertestillende medikamenter. Det tilstrebes at fysioterapi ikke øker smerter.
Hvor lenge varer behandlingen
Fysioterapi etter behov.
Hva skjer etterpå
Pasienten er innlagt på sykehuset i 3-5 dager etter operasjonen avhengig av smerter og allmenntilstand.
Bivirkninger og komplikasjoner
Det er ikke uvanlig at det kan forekomme smerter og ubehag i skulder og arm den første tiden etter operasjonen. Det kan forekomme infeksjon, ta kontakt med sykehuset dersom en opplever økende smerter, hevelse og varme. Protesen kan løsne eller gå ut av ledd. Det er derfor viktig at slyngen brukes som beskrevet og at retningslinjer for bevegelse og belastning følges.
Forholdsregler man må ta
Armen må bare taes ut av slyngen i forbindelse med stell og påkledning de første 3 - 4 ukene. Unngå utovervridning og bakoverføring av armen. Det er viktig å fortsette med øvelser for å vedlikeholde bevegelighet i albue og hånd.
Ved at slyngen sitter godt og en legger til rette for gode hvilestillinger, kan det unngås at skulderen heises unødig opp mot øret. Dette kan gi stram muskulatur og ubehag i nakke/skulder.
Oppfølging
Etter 3- 4 uker kommer pasienten til sykehuset for røntgenkontroll. Ved tilfredsstillende tilheling fjernes slyngen og opptrening av bevegelighet og stabilitet i skulderen starter. Noen ganger må slyngen avvikling gradvis. Som regel er pasienten innlagt som dagpasient ved sykehuset 2 - 3 dager for å komme i gang med trening og for å lære hvordan han kan trene selv.
Videre trening foregår hos fysioterapeut på hjemstedet. Trening i basseng kan være nyttig.
Poliklinisk kontroll hos operatør og fysioterapeut tre mnd og et år etter operasjonen eller ved behov.