OUS-forsker får 11 millioner kroner til senter for lungekreft 

Kreftforsker ved Oslo universitetssykehus får 11 millioner kroner av Kreftforeningen for å etablere landets første senter for lungekreft.
Av Ram Gupta, kommunikasjonsrådgiver,
Oslo universitetssykehus
 

Kreftforsker og lege Åslaug Helland er tildelt 11 millioner kroner av Kreftforeningen til etablering av Norges første kompetansesenter for lungekreft.

- Tildelingen vil bety mye for pasienter. Nå får vi helt nye muligheter for samarbeid mellom forskjellige fagmiljøer. Pasientene vil få et bedre tilbud og nye muligheter, sier Åslaug Helland, som også er førsteamanuensis ved Universitetet i Oslo.

Senteret skal samle kompetanse fra ulike medisinske fagfelt. Det er første gang at forskjellige kompetansemiljøer på lungekreft samles på denne måten i Norge.

Lungekreft tar hvert år livet av to millioner mennesker i verden. I Norge dør 2100 personer av denne kreftformen hvert år, mens 2800 personer får sykdommen. Det gjør den til et av de mest alvorlige helseproblemene i Norge.

Bare mellom 12 og 15 prosent av dem som får lungekreft vil få et langt liv, går det fram av informasjonen fra forskergruppen til Åslaug Helland.


Publisert 25.02.2013 16:00 | Endret 26.02.2013 11:24 

 Publisert av enhet

 Handler om

Oslo universitetssykehus HF | Telefon sentralbord: 02770 (fra utland: +47 915 02770)
e-postmottak:post@oslo-universitetssykehus.no (Henvendelsen må inneholde fullt navn og postadresse. Personlige spørsmål av medisinsk art kan dessverre ikke besvares per e-post)
Postadresse: Postboks 4950 Nydalen, 0424 OSLO | Besøk: Kirkeveien 166 (Ullevål sykehus) Bygg 1, 1. et.
Organisasjonsnummer: 993 467 049 | Nettredaktør: Ingvild Utne

Universitetet i Oslo - logo