Riktig føring av pasientkurve er grunnleggende for riktig legemiddelbehandling. Med fire ulike somatiske pasientkurver i Oslo universitetssykehus, har opplæring av nyansatte og ansatte som bytter arbeidsplass vært en utfordring. Nå lanseres e-læringsprogram som skal lette opplæringen.
Målgruppen er leger og sykepleiere, inkludert vikarer og ekstravakter.
Innføring i bruk av kurve
E-læringsmodulen gir en innføring i bruk av kurve for dokumentasjon av ordinering og utdeling av legemidler. Kurset omfatter både lege og sykepleiers ansvar i forhold til kontroll og dokumentasjon. Begge yrkesgruppene skal gjennomgå hele kurset for å få et bedre innblikk i hverandres arbeidsoppgaver.
Kurset baserer seg på praktiske eksempler og pasientcase for å vise korrekt framgangsmåte.
Utarbeidet av farmasøyter ved Sykehusapoteket
Det er gjennomført et stort og grundig arbeid av farmasøytene Espen Kolberg, Hanne Steen, Anton Hübner og Kjerstin Havnes ved Farmasøytiske tjenester ved Sykehusapoteket Oslo. Oppdragsgiver har vært Legemiddelhåndteringsutvalget (et underutvalg av Legemiddelkomiteen).
Arbeidet med e-læringsprogrammet er gjort under god veiledning og støtte av pedagogene Ida Skard Heier og Erik Bøylestad Nilsen, samt i samarbeid med ansatte som har vært med og testet programmet.
Målrettede kurs for hver kurve
E-læringskurs for kurvene som er i bruk ved Radiumhospitalet og Kreftsenteret ved Ullevål, og for Rikshospitalet er nå tilgjengelige i Læringsportalen. Ullevål sin ferdigstilles i løpet av kort tid. Det vil ikke bli utarbeidet noen for Aker sin kurve, men bruksanvisning finnes tilgjengelig.
Hvor finner du dette?
Logg deg inn på Læringsportalen.
Kursenes navn er:
- Kurveføring ved Radiumhospitalet og Kreftsenteret.
- Kurveføring ved Rikshospitalet
Det tar ca 30 minutter å gjennomføre programmet.
Kommentar til programmene kan rettes til:
Espen Kolberg, espen.kolberg@sykehusapotekene.no
Publisert
22.06.2012 10:50 |
Endret
22.06.2012 11:19