Ny hijab på Oslo universitetssykehus 

Oslo universitetssykehus har lenge hatt hijab som er tilpasset uniformene på sykehuset, men nå kommer de i ny design. Hijabene har fått mykere stoff som er bedre å bruke. Den nye hijaben er utformet sammen med hijabbærende designere som ivaretar krav til muslimske regler.
Av Nina E. Gausdal Try, Oslo universitetssykehus
 

Hege Linnestad

- Vi kan ikke la være å ansette en arbeidstaker fordi vedkommende benytter religiøst hodeplagg, sier Hege Linnestad, seksjonsleder i seksjon for Likeverdige helsetjenester (bilde til høyre). - Derfor tilrettelegger vi for bruk av hijab. Vi ønsker å være en attraktiv arbeidsplass som tilrettelegger for medarbeideres tro. På den måten kan vi være med i konkurransen om de beste arbeidstakerne, fortsetter Linnestad.

 

 

 

Ijjou Elgarh Privat hijab ikke lenger tillatt
Arbeidsgiver kan kun i spesielle tilfeller nekte ansatte å bruke religiøse hodeplagg, men arbeidsgiver har rett til å stille krav til utformingen av hodeplagget. Ansatte som bruker uniform kan ikke lenger bruke privat hijab. Oslo universitetssykehus har nå laget to hijabmodeller, en ”hette” og et ”sjal”. Ijjou Elgarh er kulturveileder ved sykehuset, hun bruker ikke hijab selv men demonstrerer her hetteversjonen (bilde til venstre). Hijabene er tilpasset uniformene i sykehuset. De tåler vask opp mot 85–90 grader og er sydd i ett stoffstykke. Modellene er behagelig, funksjonelle og estetisk pene å se på. 

Hege Linnestad demonstrerer hijab - Vi har forståelse for det estetiske knyttet til ønske om å bruke privat hijab, men på sykehuset settes det krav til vask. Alle som bruker uniform og er hijabbrukere må nå benytte sykehusets nye modeller fordi de skal vaskes sammen med øvrig uniform, sier Linnestad som demonstrerer omslag (bilde til venstre).

 

 

 

 

Råd fra Arbeidstilsynet:
 
For arbeidstakere:
•Du som arbeidstaker har som hovedregel rett til å benytte religiøst hodeplagg.
•Arbeidsgiver med uniformsreglement kan stille krav til hodeplaggets utforming, men hodeplaggets religiøse formål skal ivaretas.

For arbeidsgivere
•Du må begrunne et krav om å fjerne eller tilpasse et religiøst hodeplagg.
•Sikkerhetsmessige eller hygieniske behov kan være saklig grunn til forbud eller tilpassingskrav.
•Skal du forby bruk må du dokumentere at forbudet er nødvendig, og at mindre inngripende ordninger ikke er mulig å iverksette.
•Det er ikke adgang til å unnlate å ansette en arbeidstaker fordi vedkommende benytter religiøst hodeplagg.

 

 


Publisert 26.11.2012 15:00 | Endret 30.11.2012 15:31 

 Publisert av enhet

Oslo universitetssykehus HF | Telefon sentralbord: 02770 (fra utland: +47 915 02770)
e-postmottak:post@oslo-universitetssykehus.no (Henvendelsen må inneholde fullt navn og postadresse. Personlige spørsmål av medisinsk art kan dessverre ikke besvares per e-post)
Postadresse: Postboks 4950 Nydalen, 0424 OSLO | Besøk: Kirkeveien 166 (Ullevål sykehus) Bygg 1, 1. et.
Organisasjonsnummer: 993 467 049 | Nettredaktør: Ingvild Utne

Universitetet i Oslo - logo